Βία: Νιώσε! Μίλα! Δράσε!

Η Ιερά Μητρόπολη Θεσσαλονίκης σε συνεργασία με την Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας διοργάνωσε εκπαιδευτική εκδήλωση με τίτλο: «Βία: Νιώσε! Μίλα! Δράσε!» που πραγματοποιήθηκε τη Δευτέρα 1 Απριλίου 2024  στο Βελλίδειο Συνεδριακό Κέντρο.

Στην εκδήλωση παρευρέθηκαν και παρακολούθησαν μαθήτριες και μαθητές του σχολείου μας, του Τμήματος Γ’ ΒΙΒΕ, με τη συνοδεία της εκπαιδευτικού Δαγκλή Άρτεμις.

Στο πλαίσιο της εκδήλωσης πραγματοποιήθηκαν σύντομες παρεμβάσεις από διακεκριμένους επιστήμονες, εκπαιδευτικούς, αθλητές, καλλιτέχνες, μουσικό δρώμενο, διαδραστικό παιχνίδι ερωτήσεων και απαντήσεων (Q&A) καθώς και βιντεοπροβολές από Project των σχολείων (στο οποίο συμμετείχε και το σχολείο μας)

Δεiτε το Project

Καλεσμένοι Ομιλητές:

• Βούλα Πατουλίδου (Αντιπεριφερειάρχης Μητροπολιτικής Ενότητας Θεσσαλονίκης- H πρώτη γυναίκα χρυσή Ολυμπιονίκης στην Ελλάδα).
  • Άγγελος Χαριστέας (Αντιπεριφερειάρχης Εθελοντισμού και Νεολαίας-Πρώην Διεθνής Ποδοσφαιριστής)
  • Δημήτρης Κυρσανίδης (Πρώτος Παγκόσμιος Πρωταθλητής Παρκούρ Freestyle)
  • Αθανάσιος Κανάκης (Ψυχολόγος Ελληνικής Αστυνομίας και μέλος της Ομάδας Διαπραγματευτών της ΕΛ.ΑΣ ως σύμβουλος ψυχικής υγείας)
  • Αλέξιος Λάππας (Ψυχίατρος Παιδιών, Εφήβων και Οικογενειών)