Διδακτική επίσκεψη στη γκαλερί Λόλα Νικολάου

Στα πλαίσια του μαθήματος "Ερευνητική Εργασία" με θέμα "Η Τέχνη ως μέσον έκφρασης και εκτόνωσης συναισθημάτων" και ως ενίσχυση της αλληλεπίδρασης των μαθητών και μαθητριών μας της Α' τάξης, με στόχο το δέσιμο της ομάδας και την ανάπτυξη σχέσεων εμπιστοσύνης και αλληλεγγύης, αλλά και την επαφή με την Τέχνη ,  πραγματοποιήθηκε διδακτική επίσκεψη στη γκαλερί Λόλα Νικολάου. Τα έργα των καλλιτεχνών ήταν εναλλακτικά, οικολογικού ενδιαφέροντος, με χρήση "άχρηστου" υλικού, αλλά και εμπεριέχοντα μηνύματα και προβληματισμούς ανθρωπιστικούς και ευρύτερα κοινωνικούς. Υπήρχαν "πίνακες" γραφής Μπράιγ, απευθυνόμενοι σε άτομα τυφλά, σε μια προσπάθεια δημιουργίας συμπεριληπτικης Τέχνης η οποία δεν αφήνει απ' έξω κανέναν, ανεξάρτητα από την οποία ιδιαιτερότητα του. Επειδή η Τέχνη είναι για όλους!

Το περιεχόμενο άλλωστε σηματοδοτείται και από τον τίτλο της: Τυφλή Απαγόρευση! Από τους: Αλέξανδρο και Δημήτρη Καπετάνου.

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Γαλατσοπουλου - Βοσκιδου Εφη

Φωτογραφικό Υλικό